10 najlepszych książek Stephena Kinga

Stephen King uznawany jest za króla horroru, a jego książki sprzedawane są na całym świecie w ogromnych nakładach. Jego twórczość to gratka dla wszystkich fanów literatury, po której spokojnie nie można usnąć w nocy oraz dla tych, którzy cenią oryginalny typ humoru. Zapraszamy do naszego subiektywnego rankingu, w którym pokażemy wam 10 najlepszych, według nas, książek amerykańskiego pisarza.

#1 Carrie

Carrie to debiut pisarski Kinga, który nie miał się w ogóle ukazać w publikacji. Ocalenie książki zawdzięczać można tylko żonie Stephena Kinga – Thabicie, która przekonała męża, że fabuła jest naprawdę świetna i godna wydania. Całe szczęście, że dzieło to ujrzało światło dzienne, bo uważane jest aktualnie za jedną z najbardziej udanych pozycji pisarza. Jeśli chcesz zrozumieć świat pozornie przeciętnej nastolatki, która posiada zdolności telekinetyczne i fanatycznie religijną matkę to gorąco zachęcamy do lektury.

#2 Rose Madder

King nie tylko wspaniale potrafi trzymać w napięciu, ale równie genialnie wychodzi mu budowanie sfery psychologicznej bohaterów. Z tej książki możemy dowiedzieć się jak działa paniczny strach i jak wiele można zrobić, aby się od niego uwolnić. Wielka gratka dla wszystkich fanów fantastycznych motywów i wartko toczącej się akcji.

#3 Historia Lisey

To dzieło, o którym absolutnie nie da się zapomnieć, choćby nie wiadomo jak wiele innych tytułów się później przeczytało. Historia Lisey to książka, do której uwielbiamy powracać, ponieważ jest po prostu niesamowita. To dzieło, które przez samego autora nazywane jest najbardziej osobistym i najbliższym jego sercu. Szaleństwo, miłość, fantastyka, przerażenie – nic więcej nie potrzeba dobrej lekturze.

#4 Lśnienie

Jedna z najbardziej popularnych książek Stephena Kinga, która doczekała się wspaniałej ekranizacji w reżyserii Stanleya Kubricka. Lśnienie weszło do popkultury i aktualnie uważane jest za jeden z największych światowych bestsellerów w dziedzinie literatury grozy. W Lśnieniu poznajemy przygody Jacka Torrance’a i jego rodziny, która spędza zimę w nawiedzonym hotelu. Jak zakończą się ich losy i czy będą w stanie doczekać wiosny?

#5 Doktor Sen

Doktor Sen jest kontynuacją Lśnienia, w którym bliżej poznajemy syna Jacka Torrance’a – Danny’ego. Dan jako dorosły już mężczyzna wciąż nękany jest koszmarami z dzieciństwa, które wywarły na niego ogromny wpływ. Jeśli liczycie na długą historię o pokonywaniu dobra i zła oraz, jak zwykle u Kinga, dawce nadrealnego pierwiastka to lektura ta jest dla was obowiązkowa.

#6 Cmętarz Zwieżąt

Na początku chcielibyśmy uprzedzić, że zachowana pisownia jest jak najbardziej poprawna – w książce to dzieci nadały taką nazwę z błędem ortograficznym. Po przeczytaniu tej lektury byliśmy mocno wstrząśnięci przez dłuższy czas, a wszystkie mijane na ulicy czarne koty do dziś omijamy naprawdę szerokim łukiem.

#7 Przebudzenie

Przebudzenie to perfekcyjnie skondensowany styl Kinga. Jest długo, ciekawie, przerażająco, zabawnie (w specyficznym dla autora stylu). Dla wszystkich zainteresowanych tematem życia po śmierci i nie bojących się drastycznych opisów zapewniamy – lektura będzie niezapomniana i niezwykle udana.

#8 Ręka Mistrza

To klasyczny przykład na to, że King oprócz bycia mistrzem w budowaniu napięcia jest również perfekcyjnym psychologiem. Książka opowiada historię o szalonym malarzu, który tworzy dzieła niesamowite, ale i przerażające. Pozycja niezwykle obszerna, ale jakże ciekawa! Chętnie do niej powracamy, tobie również polecamy się z nią zapoznać.

#9 Wielki Marsz

Mroczna wizja przyszłości – świata, w którym nie można się zatrzymać, nie można okazywać uczuć i litości, ponieważ nie ma wtedy możliwości na przetrwanie. Chora gra, która zakończy się dopiero wtedy, gdy na mecie marszu pojawi się wyłącznie jeden, żywy człowiek. Lektura dla ludzi o mocnych nerwach, ponieważ nas wprowadziła w ogromne skołowanie naprawdę realistyczną wizją nadchodzących czasów.

#10 Pod Kopułą

Na pewno nie bez powodu uznana przez magazyn New York Times jako jedna z najlepszych powieści 2009 roku. Małe, amerykańskie miasteczko nagle zostaje odcięte od reszty świata poprzez niewidzialną kopułę, która jest nieprzenikalna. W idealny sposób pokazane są relacje ludzi w obliczu kryzysu – ich panika, instynkt przetrwania oraz chęć objęcia władzy.

Uważamy, że Stephen King jest jednym z najlepszych pisarzy wszech czasów i nasza redakcja zakochała się w jego twórczości już bardzo dawno temu. Tak naprawdę jedna z koleżanek redaktorek już w podstawówce pokochała, ku przerażeniu rodziców, Lśnienie i Carrie. Następnie przekazała reszcie swoją miłość do pisarza i absolutnie wszystkich nią zaraziła. Czekamy na wasze opinie dotyczące dzieł niekwestionowanego mistrza horroru!