Najlepsze polskie książki XX i XXI wieku

Mimo to, że coraz częściej można usłyszeć zdanie, że literatura odchodzi do lamusa i nikt nie sięga już po książki, codzienność pokazuje, że nie ma to nic wspólnego z prawdą. Księgarnie wciąż dysponują sporymi nakładami i cieszą się ogromnym poziomem sprzedaży. Dziś postanowiliśmy wybrać najlepsze, według nas, polskie książki XX i XXI wieku, po które musisz sięgnąć.

#1 Lubiewo, Michał Witkowski

Bardzo kontrowersyjna pozycja, którą jednak powinien przeczytać każdy fan polskiej literatury. Opowieść o gejach, która odarta jest z jakiegokolwiek romantyzmu, a przepełniona jest brudną rzeczywistością i ostrym językiem. Pomimo, że autor porusza tematy trudne, robi to z ogromną lekkością i nie można odmówić mu kunsztu pisarskiego.

#2 Weiser Dawidek, Paweł Huelle

Krytycy literaccy uznali powieść Huellego za arcydzieło, a czytelnicy jedynie potwierdzili, że Weiser Dawidek zasłużył na tytuł książki genialnej. To podróż magiczna, absolutnie niepowtarzalna i skłaniająca do wielu refleksji. Bardzo symboliczna i niosąca na swoich kartach wiele tajemnic dostępnych dla mądrego czytelnika.

#3 Wschód, Andrzej Stasiuk

Swoista sentymentalna podróż, w której Stasiuk pokazuje swój świat przeżyć niezwykle dokładnie. Lektura nie jest prosta, ponieważ czytelnik może odnieść wrażenie, że wkracza do bardzo osobistego świata, do którego nie powinien mieć wstępu. Po przeczytaniu na naprawdę długi czas pozostaje w głowie i sercu.

#4 Co robi łączniczka, Darek Foks, Zbigniew Libera

Historia łączniczek powstańczych jest na pewno znana wielu osobom. Proza Foksa i fotosy Libery łączą się ze sobą idealnie tworząc czysty majstersztyk literacko-wizualny. W sposób przewrotny ukazane jest powstanie warszawskie, którego pamięć nie wynika ze źródeł historycznych, a wyłącznie ludzkich wspomnień.

#5 Córka łupieżcy, Jacek Dukaj

Jacek Dukaj jest mistrzem polskiej fantastyki, więc wszyscy fani tego gatunku na pewno słyszeli jego nazwisko. Córka łupieżcy to opowiadanie, w którym do czynienia mamy z niezwykle skomplikowanym światem przyszłości, który kryje w sobie wiele tajemnic. Bardzo wciągająca lektura, od której trudno się oderwać!

#6 Kochanie, zabiłam nasze koty, Dorota Masłowska

Gratka dla osób lubiących lingwistyczne, inteligentne zabawy. Idealny przykład jak o trudnych sprawach pisać w bardzo przystępny dla czytelnika sposób. Kochanie, zabiłam nasze kotyto historia dwóch przyjaciółek, która przeplatana jest elementami onirystycznymi, które nadają powieści dodatkowego smaczku.

#7 Zwał, Sławomir Shuty

Życie w korporacji nie jest idyllą, jednak jest codziennością wielu osób. Shuty w swojej książce przedstawia obraz placówki bankowej i jej pracowników, którzy mocno odstają od normalności. Język powieści jest niezwykle oryginalny, ale należy się do niego przekonać – tworzy ciężki klimat i pełen jest wulgaryzmów.

#8 Gottland, Mariusz Szczygieł

Gottland to świetny reportaż o Czechach, których wizerunek nie jest znany światu. Wszyscy kojarzą Czechów z ich świetnych komedii i dobrego piwa, jednak nie wszystko w tamtym kraju szło jak po przysłowiowym maśle. Szczygieł w idealny sposób ukazuje szczegóły i potrafi zafascynować swoją opowieścią.

#9 Spis cudzołożnic, Jerzy Pilch

Jerzego Pilcha się kocha albo nienawidzi, a to wszystko za sprawą tematyki, którą porusza w swojej prozie. Jest sporo o kobietach, seksualności i alkoholu, a do tego wszystko przedstawione w bardzo charakterystyczny sposób z użyciem specyficznego dla autora języka. Gratka dla wszystkich, którzy lubią piękne grafomaństwo.

#10 Pierwszy krok w chmurach, Marek Hłasko

W swoich opowiadaniach autor przenosi czytelników w osobny, niezwykle malowniczo przedstawiony świat. Hłasko dokonuje tutaj cudu – osoby pozbawione wyobraźni są w stanie wręcz namacalnie poczuć opisywane sytuacje. Historie traktują o temacie niełatwym, ponieważ o walce z systemem i poczuciu odrębności jednostki w społeczeństwie.

Przedstawione propozycje są wyłącznie wycinkiem genialnej polskie literatury powojennej. Bardzo liczymy na wasze opinie i propozycje, aby móc stworzyć następny artykuł traktujący o genialnej prozie naszych rodaków.